Dział Opiekuńczo Terapeutyczny
W tym dziale zatrudnieni są pracownicy bezpośrednio zajmujący się opieką nad mieszkańcem, są to: pielęgniarki, opiekunowie, pokojowe, dietetyk, pracownicy socjalni, terapeuci zajęciowi oraz fizjoterapeuci. Pracownicy tego działu zajmują się codzienną pielęgnacją rehabilitacją oraz opieką nad mieszkańcami.
Pracownicy działu posiadają niezbędne kwalifikacje do pracy z osobami starszymi, wymagającymi opieki. Specjaliści pracy socjalnej pomagają mieszkańcom w załatwianiu wszystkich niezbędnych spraw, na bieżąco starają się rozwiązywać problemy mieszkańców.
Mieszkańcy mają do dyspozycji jadalnie, świetlicę wyposażoną w sprzęt audiowizualny oraz telewizję satelitarną, mają do dyspozycji kuchenkę podręczną, w której mogą zaspakajać swoje potrzeby kulinarne. Usługi zdrowotne świadczone są przez Centrum Medyczne Medyk w Dębicy.
W razie potrzeby skorzystania z usług specjalisty, mieszkańcy maja zapewniony transport i opiekę do poradni specjalistycznych zarówno w miejscowym ZOZ Dębica jak i w poradniach w Mielcu, Rzeszowie czy w Tarnowie .
Terapia zajęciowa
Celem terapii zajęciowej jest zwiększenie zakresu samodzielności i zaradności życiowej poprzez zachęcanie do aktywności fizycznej i umysłowej, nabywanie nowych umiejętności oraz kontynuowanie dawnych zainteresowań. Zróżnicowany zakres zajęć daje mieszkańcom możliwość pożytecznego spędzania czasu. W Domu Pomocy Społecznej mieszkańcy mają możliwość korzystania z zajęć terapeutycznych dostosowanych do indywidualnych możliwości oraz zainteresowań. Uwzględnia się predyspozycje fizyczne, psychiczne, zdrowotne oraz indywidualne potrzeby i zainteresowania. W ramach terapii zajęciowej organizowane są także spotkania okolicznościowe, podczas których mieszkańcy mogą wspólnie spędzić czas, integrując się. Każdy z mieszkańców ma możliwość uczestnictwa w terapii indywidualnej prowadzonej przez pracowników wchodzących w skład ZOT. Forma terapii indywidualnej dostosowana jest do stanu zdrowia i możliwości mieszkańca.
Pracownia wyposażona jest miedzy innymi w kurtynę światłowodową do fototerapii, przyrządy służące stymulacji wzroku i słuchu oraz gry logiczne stymulujące orientację w przestrzeni, spostrzegawczość, wyobraźnię oraz ćwiczą pamięć. Do dyspozycji mieszkańców jest sala dziennego pobytu, biblioteka, oranżeria wyposażona w telewizor, sofy, fotele, ławy oraz kuchnia dla indywidualnych potrzeb mieszkańców i zajęć kulinarnych. W sezonie wiosenno- letnim użytkowany jest taras wyposażony w krzesła, ławki, stoły i parasole chroniące przed słońcem. Potrzeby duchowe zaspokajane są w kaplicy.W ramach terapii zajęciowej realizowane są zajęcia z zakresu:
Rękodzieła artystycznego
Krawiectwa
Ogrodnictwa
Pracy na komputerze
Muzykoterpi
Gospodarstwa domowego
Praca socjalna
Pracownicy socjalni wspierają mieszkańców w sprawach socjalno – bytowych już od momentu wydania decyzji kierującej do DPS. Praca socjalna jako działalność o charakterze pomocowym to również poradnictwo w zakresie samego przyjęcia i kierowania do Domu. To właśnie pracownik socjalny tuż po przyjęciu bierze aktywny udział w procesie adaptacji nowo przyjętego mieszkańca, pomagając w dopełnianiu wszelkich formalności zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami. Wraz z personelem Działu Opiekuńczo – Terapeutycznego, pracownik socjalny przejmuje pełną odpowiedzialność za rozpoznanie potrzeb, życzeń, ale także problemów nowo przybyłego mieszkańca.
Dietetyk
Dietetyk przygotowuje w porozumieniu z kierownikiem działu oraz w oparciu o zalecenia lekarskie ,jadłospisy dekadowe, które uwzględniają nawyki żywieniowe mieszkańców, jednak przede wszystkim uwagę zwraca się na odpowiedni dobór produktów, które dostarczają określoną normami wartość kaloryczną i odpowiednia ilość składników odżywczych i minerałów.
W związku z wielochorobowością mieszkańców dietetyk opracowuje jadłospis z podziałem na diety: dostosowane do indywidualnych potrzeb mieszkańców.